Idag har allt gått så himla bra! På förmiddagen hade jag lite lydnadsträning med Zigge från marken. Han fick gå sin första lektion idag, och jag lämnar inget åt slumpen..! Lektionen var inte så avancerad, utan mest för att se honom med en annan ryttare och vänja in honom. Det gick väldigt bra faktiskt, han verkade rätt avspänd. Det är massa styrketräning som ligger framför honom nu, men förhoppningsvis är det värt det på sikt. Han har ”någonting”, det är vi alla överens om i alla fall.
Jag red också Diza en kort stund idag. Var rädd att det skulle bli ”för mycket” med lektion på kvällen också, men hon verkar ha blivit lite starkare redan. Hon var riktigt pigg när jag red (bara en kvart dock), och sedan gick hon kanon på kvällens lektion, dessutom!
Alla hästarna var faktiskt fina ikväll, så himla roligt. Anea gick också med ikväll, och jag ser ju t.o.m. skillnad på henne nu när sadeln / gjorden är fixad. Hon är mer rörlig och avspänd, och mer bogfri!
Jag lade mitt krut på Harry idag istället, just nu står han i fokus inför nästa tävling. Jag har en hel del saker som behöver bli bättre – kvickare reaktioner, och att han sätter in bakbenen istället för att fuska och slänga ut baken, bland annat. Idag var han lite ”knäpp” och pep och slängde sig flera gånger, även när jag skulle trava av. Det är ganska gulligt, fast det vore ju bättre om han lade sin energi på jobb istället för bus. Å andra sidan är det mycket bättre att han busar än att han stänger av.
Idag kan ni för övrigt läsa en artikel om Harry här!
Ett svar
Härligt att höra att Harry busar lite, t om under nedvarvningen! Det är säkert för att han är glad, trivs och börjar bli ”häst” igen. 🙂 Så fint när hästar ”hittar hem” och jag hoppas att ni kommer få mycket roligt ihop framöver, även på tävlingsbanorna! 🙂 Önskar dig ett välförtjänt bra 2016!