Svårklass-debut!

Ett viktigt årsmål avklarat för mig och Soya i helgen – vi debuterade Int1!
Vi hade lite missar som var onödiga, t.ex galopp i en travökning där jag trodde jag skulle kunna ”satsa”, och lite stopp innan en piruett. Styrkan behöver också bli bättre i piruetter och sax, men vi satte både treor och tvåor i serierna och fick 63,62% trots missar, så jag är väldigt nöjd! Målet var godkänt, och det känns bra att det finns potential för förbättringar. En av domarna hade oss på 66% så det var ju väldigt kul!

Det var dessutom lite av en chansning, har inte övat jättemycket på detta program, men ville ha en check på vår nivå inför vintern och kommande säsong.

Väldigt kul att hon är så duktig och jag är stolt över vår utveckling. Hade inte väntat mig att hon skulle klara av att tränas på den här nivån faktiskt. 🙂

Nu övar vi vidare på styrka och teknik och hoppas på en till start innan vintern och sedan träna mot nya mål!

Etiketter:

Inga svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *