Dressyrlektioner

Ridning erbjuds i grupp måndag, tisdag och torsdag. Drop-in fredagar 09.00 (se under fliken ”Kurser”).

Under våren har du möjlighet att rida regelbundet i grupp om max 4 elever.
Grupperna är ej nivåindelade. För att rida i grupp krävs att du rider de flesta hästar i stadig form, samt rider LA-rörelser på träning. Detta för att kunna hålla en bra kvalitet på undervisningen samt hålla hästarna på en viss nivå. 

Höstterminen börjar 14 augusti
Ett tillfälle under terminen kommer vi ha teori istället för ridning. Om man avbokar detta tillfälle kan det bytas mot teori i annan grupp, men det går inte att rida igen. Ett tillfälle per termin fokuserar vi på sitsträning på lina.

Grupptider:

Månd 18.30-19.30
Månd 20.00-21.00
Tisd 19.00-20.00
Tisd 20.15-21.15
Tors 18.00-19.00
Tors 19.15-20.15
Fred 09.00-10.00

Pris per lektion: 550 kr.
Vid ridning mer än en gång i veckan ges rabatt på 50 kr vid andra tillfället.

Den som är intresserad av gruppridning kan anmäla sitt intresse, men bör ha provat att rida här innan (drop-in eller kurser).

 

Prislista gällande fr.o.m. 2016-01-01

Gruppridning en gång / vecka, max 4 elever / grupp 550 kr
Privatlektion 1 person, enstaka tillfälle 800 kr
Privatlektion 1 person, fast elev 700  kr
Sitsträning  30 min 400 kr
Dagläger med två ridpass, fika och lunch 1550 kr

Vid bokning och betalning av 5 privatlektioner avgår rabatt med 75 kr / lektion.

Om ni är fler som vill boka privat – begär prisuppgift via mail.
Rabatter finns för elever som vill rida två eller flera gånger i veckan.

Kurser och ridläger

Pris varierar beroende på om ni vill rida enskilt eller i grupp, antal deltagare, samt om ni önskar lunch / fika / . Vi diskuterar gemensamt ett lämpligt upplägg. Det finns även möjlighet till teori vid förfrågan.


Bokningsregler

Gruppridning sker i grupp om max 4 personer. Du har en fast plats samma tid varje vecka. Provridning sker innan en plats kan bokas.
Ett tillfälle per termin är det teori.

Terminsavgifter

Betalning av ridning i grupp sker i förskott. Terminsavgiften faktureras och kan betalas på hel termin eller månadsvis. Väljer du att betala månadsvis tillkommer en faktureringsavgift på 35 kr per månad.

Uppsägningstid

Uppsägning av plats i grupp ska ske senast fyra veckor i förväg. Uppsägningen ska vara skriftlig.

Avbokning

Avbokning av ridlektion ska ske snarast, dock senast 12.00 samma dag för lektioner kvällstid. Fm – och helglektioner avbokas senast 17.00 dagen innan. Avbokning kan endast göras via telefon – ej via mail! Ryttaren har rätt att sätta in annan likvärdig ryttare på sin plats.

Igenridning

Igenridning av i god tid avbokade lektioner ska ske innan terminens slut. Igenridning sker i mån av plats i en annan ordinarie grupp, ej drop in-pass.

Om lektion måste ställas in har deltagaren rätt till kompensation i form av ridlektion eller återbetalning av avgiften enligt elevens val.

Kurser och weekendläger

Anmälan till kurser och weekendläger är bindande.
Kursavgiften faktureras vid bokningstillfället och ska betalas inom 10 dagar. Kursavgiften betalas endast tillbaka mot sjukintyg.

Vid förhinder har ryttaren rätt att sätta in annan likvärdig ryttare på sin plats.

Privatlektioner / Drop-in

Privatlektioner eller drop-in-pass på hyrd häst avbokas senast dagen innan, lektionen flyttas då till annan tid. Bokade / betalade pass ska dock ridas inom 6 månader från bokningstillfället. För sent eller ej avbokad lektion debiteras med fulla beloppet. Lektionerna faktureras vid bokningstillfället och ska betalas inom 10 dagar.


OBSERVERA ATT RYTTAREN SJÄLV ANSVARAR FÖR ATT HA EN LÄMPLIG OLYCKSFALLSFÖRSÄKRING. DETTA GÄLLER VID RIDNING BÅDE PÅ LEKTION OCH SOM MEDRYTTARE.